БУДЬ ЛАСКА ЗАЧЕКАЙТЕ, ЙДЕ ЗАВАНТАЖЕННЯ ДОКУМЕНТА ...
ПОСТАНОВА
Верховної Ради України

Про попередній звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни за шість місяців діяльності

Заслухавши та обговоривши попередній звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни за шість місяців діяльності, Верховна Рада України постановляє:
1. Попередній звіт Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни (далі - Тимчасова спеціальна комісія) за шість місяців діяльності взяти до відома.
2. Звіт Тимчасової спеціальної комісії про виконану роботу за рік діяльності заслухати на пленарному засіданні Верховної Ради України через шість місяців.
3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.
Голова Верховної Ради України
Д.РАЗУМКОВ
м. Київ
3 червня 2020 року
№ 659-IX
Додаток
до Постанови Верховної Ради України
від 3 червня 2020 року
№ 659-IX

Попередній звіт

Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни за шість місяців діяльності

Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни (далі - Комісія) утворено відповідно до частини другої статті 89 Конституції України (254к/96-ВР) та статті 85 Регламенту Верховної Ради України (1861-17) на виконання Постанови Верховної Ради України від 2 жовтня 2019 року № 137-IX (137-20) . До складу Комісії увійшли народні депутати України, представники усіх фракцій Верховної Ради України IX скликання.
Метою діяльності Комісії є вдосконалення законодавства щодо правового статусу ветеранів війни, у тому числі їх соціального захисту, зокрема посилення турботи про захисників Батьківщини, створення належних умов життєзабезпечення ветеранів війни, насамперед учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни, а також жертв нацистських переслідувань, сімей загиблих (померлих) воїнів та дітей війни.
Правову основу соціального захисту та пенсійного забезпечення ветеранів війни та членів їх сімей складають Конституція України (254к/96-ВР) , закони України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) , "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (203/98-ВР) , "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) та інші законодавчі акти України.
Станом на 1 січня 2020 року в Україні нараховується 1 022 903 ветерани війни відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) , із них:
459 655 учасників бойових дій;
312 330 учасників війни;
140 223 члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
9 984 особи з інвалідністю внаслідок війни I групи;
55 602 особи з інвалідністю внаслідок війни II групи;
44 236 осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи;
726 постраждалих учасників Революції Гідності;
38 осіб з особливими заслугами перед Батьківщиною;
25 батьків померлої особи з особливими заслугами;
84 вдови (вдівця) осіб з особливими заслугами.
Збройний конфлікт на Сході України триває шостий рік, проте досі не було запропоновано комплексного підходу до вдосконалення системи соціального захисту ветеранів війни та військовослужбовців. Ветерани збройного конфлікту на Сході України отримують статус учасника бойових дій та відповідні державні гарантії на рівні ветеранів інших війн: Другої світової, в Афганістані, на території інших держав - без врахування різниці у потребах та віці. Наразі 4 відсотки населення України є ветеранами війни. Лише протягом останніх п’яти років близько 400 тисяч чоловіків та жінок брали безпосередню участь у бойових діях.
В Україні підтримка надається у формі пільг та послуг, що забезпечується 22 центральними органами виконавчої влади, які керуються у своїй діяльності 156 нормативно-правовими актами.
Через брак коштів та недосконалість інфраструктури для забезпечення задекларованих соціальних гарантій і у ветеранів війни, і у суспільства в цілому панує думка, що держава робить недостатньо для ветеранів.
Саме завданням парламенту є визначення основних підходів до державної підтримки захисників України. Рішення, як має виглядати сучасна система соціального захисту ветеранів війни, має бути прийняте парламентом як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Від Верховної Ради України очікується пропозиція щодо визначення нового підходу до вдосконалення системи соціального захисту ветеранів війни та військовослужбовців.
Минулий 2019 рік був непростим для парламенту, адже був пов’язаний із проведенням дострокових виборів та переобранням складу Верховної Ради України. Разом з тим протягом 2019 року було прийнято 11 законів, спрямованих на покращення соціального захисту військовослужбовців та ветеранів війни. Для порівняння, у 2018 році було прийнято 12 законів, а у 2017 році - чотири. Проте питання не в кількості, а в якості, адже з 11 законів, прийнятих у 2019 році, системних змін стосуються лише п’ять.
На сьогодні існує декілька блоків нерозв’язаних питань щодо правового статусу ветеранів війни.
Питання визнання добровольців та іноземців, які беруть участь у захисті України. Зазначене питання було вирішене з прийняттям у грудні 2019 року Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам із числа учасників антитерористичної операції" (329-20) . Закон набрав чинності 1 січня 2020 року та передбачає надання статусу учасника бойових дій добровольцям, які брали участь в антитерористичній операції не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах проведення операції, у складі добровольчих формувань, що не увійшли до складу офіційних, але взаємодіяли із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України чи іншими військовими формуваннями, передбаченими законодавством. Рішення про надання статусу учасника бойових дій добровольцям приймає міжвідомча комісія Міністерства у справах ветеранів України. Водночас право на отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та статусу члена сім’ї загиблого добровольці та сім’ї загиблих добровольців отримали ще у квітні 2015 року з прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України " (291-19) Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України". Крім того, для добровольців, визнаних особами з інвалідністю внаслідок війни, яким після повторного огляду медико-соціальною експертною комісією не встановлено інвалідність, відповідно до закону передбачений спрощений порядок надання статусу учасника бойових дій.
Також Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України" (2743-19) визнано вклад іноземців у захист територіальної цілісності України та передбачено впровадження спрощеної системи отримання посвідки на тимчасове проживання та отримання громадянства для іноземців - учасників антитерористичної операції та Операції об’єднаних сил.
Питання єдиного реєстру ветеранів. В Україні не існує інтегрованого реєстру ветеранів війни та достеменно невідома кількість осіб, які мають статус ветерана війни та можуть претендувати на державну підтримку. Відсутність статистичних даних щодо кількості, характеру проблем та потреб ветеранів війни унеможливлює формування якісної державної політики стосовно ветеранів та їхніх родин.
Закон України "Про внесення зміни до статті 3-1 Закону України " (2684-19) Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо Єдиного державного реєстру ветеранів війни" передбачає створення Єдиного державного реєстру ветеранів війни, призначеного для обліку інформації про ветеранів та членів сімей загиблих.
Закон (2684-19) набрав чинності 1 березня 2019 року, однак реєстр досі не створений. У Законі України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" (294-20) кошти на створення реєстру не передбачено.
Відомості про ветеранів війни в Україні зберігаються в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - ЄДАРП) (орган, відповідальний за ведення, - Міністерство соціальної політики України), та Єдиному реєстрі учасників антитерористичної операції (орган, відповідальний за ведення, - Міністерство у справах ветеранів України). Реєстри не інтегровані між собою, тож підрахунок кількості ветеранів війни в Україні здійснюється в ручному режимі. Станом на 1 червня 2017 року, за даними ЄДАРП, загальна кількість осіб, які мають право на пільги, передбачені законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) та "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (203/98-ВР) , становила 1,4 мільйона осіб, що дорівнює 4 відсоткам населення України, із них:
427 046 учасників бойових дій;
111 768 осіб з інвалідністю внаслідок війни;
436 068 учасників війни;
161 302 члени сімей загиблих (померлих);
18 осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
433 постраждалі учасники Революції Гідності;
147 сімей померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
191 335 ветеранів військової служби.
На сьогодні найточніші дані стосовно учасників збройного конфлікту на Сході України містяться в Єдиному реєстрі учасників антитерористичної операції. За даними реєстру, станом на 31 липня 2018 року кількість виданих посвідчень учасника бойових дій за участь у збройному конфлікті на Сході України становила 344 048 посвідчень, із них:
Міністерство оборони України - 233 568;
Міністерство внутрішніх справ України - 32 481;
Національна гвардія України - 33 097;
Служба безпеки України - 10 543;
Служба зовнішньої розвідки України - 39;
Адміністрація Держприкордонслужби - 19 377;
Адміністрація Держспецтрансслужби - 2 397;
Управління державної охорони - 434;
Адміністрація Держспецзв’язку - 801;
Державна служба надзвичайних ситуацій - 5 056;
Державна пенітенціарна служба - 0;
Генеральна прокуратура - 311;
Національна поліція - 5 213;
ДФС - 731;
працівники підприємств, установ та організацій - 180.
Єдиний реєстр учасників антитерористичної операції містить такі відомості про учасника бойових дій: прізвище, ім’я та по батькові, стать, дата народження, серія та номер паспорта громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), категорія учасника антитерористичної операції (особи, визначені пунктом 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (413-2014-п) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413), місце проживання (область, район, населений пункт, вулиця, будинок, квартира), контактний телефон, військове (спеціальне) звання, наявність чи відсутність статусу учасника бойових дій, район антитерористичної операції та період перебування в ньому, необхідність у забезпеченні житлом, санаторно-курортним лікуванням, психологічною реабілітацією, технічними та іншими засобами реабілітації.
Єдиний реєстр учасників антитерористичної операції є закритим, і доступ до нього мають лише уповноважені працівники Міністерства у справах ветеранів України. Можливості для регулярного оновлення даних реєстру відсутні. Відповідно перелік потреб, зазначених у Реєстрі, не завжди є актуальним. Наразі Міністерство у справах ветеранів України проводить роботу щодо пошуку можливості для автоматизації Реєстру та створення системи електронного адміністрування потреб учасників бойових дій Е-ветеран. Стосовно інших категорій ветеранів війни детальна інформація відсутня. Окремі дослідження щодо кількості та потреб ветеранів війни в Україні також не проводилися. Результати порівняльного аналізу даних ЄДАРП за останні чотири роки свідчать про тенденцію до зменшення кількості осіб, яких законодавство вважає ветеранами війни. З огляду на проведення активних бойових дій внаслідок збройного конфлікту на Сході України єдина категорія, чисельність якої збільшується, - це учасники бойових дій.
Питання прав та пільг ветеранів війни. Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконні дії стосовно державних нагород, незаконне носіння військової форми одягу, наругу над місцем поховання захисника суверенітету та територіальної цілісності України та деяких інших осіб" (2747-19) , відповідно до якого запроваджено адміністративну відповідальність за незаконне носіння військової форми, одягу із знаками розрізнення військовослужбовців, а також за підробку державних нагород.
Для запобігання випадкам наруги над могилами ветеранів війни законом передбачено кримінальну відповідальність за осквернення або руйнування могил захисників України у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Верховна Рада України також подбала про отримання певних пільг ветеранами війни. Так, відповідно до Закону України "Про внесення зміни до статті 133-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за безпідставну відмову у пільговому перевезенні окремих категорій громадян" (166-20) збільшено штраф за відмову в пільговому перевезенні ветерана війни до 850 гривень (раніше - 136 гривень).
Необхідно підкреслити, що система соціального захисту ветеранів війни та колишніх військових потребує докорінного переформатування.
Першочерговим завданням для парламенту на 2020 рік є прийняття нового закону "Про статус ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни", який має остаточно врегулювати питання надання статусу та вдосконалити систему соціального захисту ветеранів війни та військовослужбовців відповідно до їхніх потреб.
Ще одним важливим законом для народних депутатів України у 2020 році є закон, який закріпить правовий статус та встановить соціальні гарантії особам, які були незаконно позбавлені волі внаслідок збройної агресії Російської Федерації, зокрема військовополоненим, заручникам та "в’язням Кремля".
Крім того, необхідно врегулювати питання надання відпусток військовослужбовцям під час особливого періоду, виплати одноразової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни та запровадити ефективні механізми для реалізації військовослужбовцями своїх виборчих прав.
Для вирішення зазначених та інших питань Комісією створено дві робочі групи: з напрацювання законопроекту щодо виконання рішення Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018 (v012p710-18) (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) та з врегулювання питання щодо встановлення груп інвалідності військовослужбовцям та ветеранам війни.
Робочою групою з напрацювання законопроекту щодо виконання рішення Конституційного Суду України від 18 грудня 2018 року № 12-р/2018 (v012p710-18) (справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей) проведено ряд засідань за участю представників Міністерства інфраструктури України, Міністерства фінансів України та Міністерства соціальної політики України, Асоціації міст України, профспілок, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розроблено та зареєстровано проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо відновлення пільг у зв’язку з рішенням Конституційного Суду України № 12-р/2018 від 18 грудня 2018 року та уточнення окремих положень, реєстр. № 3222 від 16 березня 2020 року.
Прийняття та реалізація законопроекту дадуть змогу забезпечити виконання рішення Конституційного Суду України № 12-р/2018 (v012p710-18) щодо соціальної підтримки учасників війни, членів сімей загиблих, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, шляхом відновлення їх права на безкоштовний проїзд та отримання пільг без врахування їх доходу. Зазначене сприятиме відновленню конституційних прав учасників війни, осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) , та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, на належний соціальний захист, сприятиме покращенню умов їх життя та зніме соціальне напруження серед населення, що виникло після прийняття Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (76-19) № 76-VIII.
Крім того, зазначена робоча група звернулася до голів обласних державних адміністрацій та Київської міської державної адміністрації щодо надання інформації (у порівнянні з 2016 та 2019 роками) про:
суму затверджених та суму профінансованих коштів з державного бюджету до місцевого бюджету для забезпечення перевезень пільгових категорій громадян;
види транспорту, на які спрямовуються кошти для забезпечення безоплатного проїзду пільгових категорій громадян;
пільгові категорії громадян, яким забезпечено безоплатний проїзд та яким видом транспорту;
середню вартість проїзду пільгової категорії громадян по області та середню кількість поїздок однією такою особою;
наявність невикористаних коштів, виділених з державного бюджету місцевому бюджету для забезпечення перевезень пільгових категорій громадян, та причини їх невикористання.
У подальшому надана інформація буде узагальнена та опрацьована з метою визначення шляхів для розв’язання проблем.
Ще однією проблемою є функціонування госпіталів ветеранів війни. У системі Міністерства охорони здоров’я України функціонує 30 госпіталів ветеранів війни на 6517 ліжок.
З державного бюджету фінансуються Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни, Державний заклад "Госпіталь ветеранів війни "Лісова поляна" Міністерства охорони здоров’я України" та 50 ліжок Республіканського центру лікування і реабілітації наслідків нейротравми, розташованого на базі відділень комунального закладу "Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни" Рівненської обласної ради".
За інформацією Державного закладу "Центр медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України" на 1 січня 2019 року в 30 госпіталях України штатним розписом передбачено 1 246,7 посади лікарів та 3 021,8 посади середнього медичного персоналу.
У госпіталях ветеранів війни на 1 січня 2019 року проліковано 127 208 ветеранів війни, що становить 9,6 відсотка загальної кількості ветеранів, у тому числі проліковано 21 479 (на 1 січня 2020 року - 24 659) учасників антитерористичної операції, що становить 15,6 відсотка загальної кількості пролікованих.
Середнє перебування хворого на ліжку становило 16,7 дня.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 34 (34-2016-п) від 27 січня 2016 року "Про збільшення норм грошових витрат на харчування та медикаменти в закладах охорони здоров’я для ветеранів війни" у 2018 році планова вартість одного ліжко-дня на медикаменти становила 65 гривень, на харчування - 55 гривень.
Середня вартість одного ліжко-дня в госпіталях України у 2018 році становила:
на медикаменти - 64,26 гривні;
на харчування - 56,81 гривні.
21 лютого 2020 року Комісія провела засідання круглого столу на тему: "Концепція перехідного періоду під час впровадження другого етапу медичної реформи задля недопущення зупинки функціонування шпиталів ветеранів війни в рамках формування нової державної політики в галузі охорони здоров’я".
Учасники заходу звернули увагу на те, що враховуючи розгалужену систему медичних закладів в Україні, необхідно зберегти госпіталі ветеранів війни для забезпечення захисників нашої Батьківщини якісною та доступною медичною допомогою, у тому числі їх реабілітації.
Під час проведення заходу керівниками госпіталів ветеранів війни зазначалися проблемні питання, зокрема:
через відсутність належного державного фінансування та обмежені можливості місцевого бюджету медичне обладнання госпіталів не відповідає вимогам до надання гарантованих медичних послуг за Програмою медичних гарантій, тому госпіталь не може претендувати на оплату послуг;
для лікування у госпіталях встановлено термін - 18 ліжко-днів, що не відповідає термінам лікування, середнім термінам за діагностично-спорідненими групами;
керівникам госпіталів доведено інформацію про укладення договорів з Національною службою здоров’я України на загальних умовах у грудні 2019 року.
За результатами засідання круглого столу з урахуванням наданих пропозицій керівників госпіталів ветеранів війни та з метою недопущення звуження функціональних повноважень і закриття таких госпіталів Комісія звернулася до Кабінету Міністрів України з вимогами щодо:
відтермінування переходу госпіталів ветеранів війни на нову систему фінансування через Національну службу здоров’я України строком на один рік;
розгляду можливості реалізації пілотного проекту на базі двох - трьох госпіталів упродовж року для розроблення нормативів щодо термінів, об’ємів, тарифів вартості послуг тощо, враховуючи специфіку роботи госпіталів, що надають послуги з комплексної реабілітації ветеранів війни;
збереження фінансування госпіталів ветеранів війни шляхом передачі субвенції з державного бюджету через Міністерство охорони здоров’я України;
надання дозволу госпіталям, що можуть укласти угоду відповідно до пакетів послуг, брати на лікування пацієнтів з категорії "інші" на вільні місця;
надання хворим можливості за відсутності електронного направлення на лікування від сімейного лікаря оплатити своє перебування у стаціонарі (із застосуванням базової ставки та корегувального коефіцієнта);
перегляду терміну перебування у стаціонарі хворих ветеранів війни;
надання органам місцевої влади рекомендації провести моніторинг стану матеріально-технічної бази госпіталів і сприяти приведенню її до належного стану.
Водночас, враховуючи багатогранність поглядів на ситуацію, що склалася навколо госпіталів ветеранів війни, та з метою опрацювання всіх пропозицій щодо функціонування таких госпіталів у подальшому Комісія рекомендує Кабінету Міністрів України сприяти створенню робочої групи за участю представників Міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України, госпіталів ветеранів війни, профспілкових та громадських організацій.
У свою чергу Комісія внесла до парламенту проект Постанови Верховної Ради України про недопущення зупинки функціонування госпіталів ветеранів війни під час впровадження другого етапу медичної реформи, в якому рекомендує Кабінету Міністрів України відтермінувати перехід госпіталів ветеранів війни на нову систему фінансування через Національну службу здоров’я України строком на один рік та зберегти фінансування госпіталів ветеранів війни шляхом передачі субвенції з державного бюджету через Міністерство охорони здоров’я України.
Народні депутати України
Зінкевич Я.В.
Березін М.Ю.
Остапенко А.Д.
Циба Т.В.
Цимбалюк М.М.