БУДЬ ЛАСКА ЗАЧЕКАЙТЕ, ЙДЕ ЗАВАНТАЖЕННЯ ДОКУМЕНТА ...
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 22.06.2020 р. N 2485/6/99-00-05-06-02-06/ІПК
Державна податкова служба України розглянула звернення товариства, щодо надання податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ (2755-17) ) та повідомляє.
Платник податку у своєму зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) помилково (безпідставно) складених податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних.
Як зазначено у зверненні, товариством складено податкові накладні без факту здійснення господарських операцій, які несвоєчасно зареєстровано в ЄРПН. Після встановлення зазначеного факту, платником складено/зареєстровано розрахунки коригування до них із зануленням всіх показників зазначених податкових накладних. Як наслідок платник вважає, що відсутні підстави для накладання штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію таких податкових накладних в ЄРПН.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Відповідальність платників за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН встановлено ст. 120 прим. 1 ПКУ (2755-17) .
Зокрема, п. 120 прим. 1.1 ст. 120 прим. 1 ПКУ (2755-17) передбачена відповідальність у вигляді штрафних санкцій у розмірі від 10 до 50 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з п. 201.16 ст. 201 ПКУ штрафні санкції, передбачені п. 120 прим. 1.1 ст. 120 прим. 1 ПКУ (2755-17) , не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Статтею 120 прим. 1 ПКУ (2755-17) винятки щодо застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН передбачено лише для податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Також зазначаємо, що Законом України від 13 липня 2017 року N 2143-VIII (2143-19) "Про внесення змін до підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (2755-17) щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових та акцизних накладних внаслідок несанкціонованого втручання в роботу комп'ютерних мереж платників податків" передбачено винятки щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН лише для податкових накладних, які були складені у період з 01 червня 2017 року по 30 червня 2017 року, за умови реєстрації цих накладних не пізніше 31 липня 2017 року.
Відповідно до Закону України від 30 березня 2020 року N 540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (540-20) , який набрав чинності 02 квітня 2020 року, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Таким чином, до платників ПДВ не застосовуються штрафні санкції за порушення порядку реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, передбаченого ст. 201 Кодексу (2755-17) , які вчинені ними протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Будь-яких інших винятків щодо незастосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК в ЄРПН чинним законодавством не передбачено.
Надання додаткових переваг окремим платникам податків, зокрема у вигляді звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН, суперечить одному з основних принципів побудови системи оподаткування, визначеному статтею 4 Кодексу, а саме: рівності усіх платників перед законом, недопущенню будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків.
При цьому рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 ПКУ).