БУДЬ ЛАСКА ЗАЧЕКАЙТЕ, ЙДЕ ЗАВАНТАЖЕННЯ ДОКУМЕНТА ...
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
07.12.2021 N 4580/ІПК/99-00-07-05-01-06
Державна податкова служба України розглянула звернення фізичної особи - підприємцяпро надання індивідуальної податкової консультації з питань застосування реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), і у порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.
Підприємець, у зв'язку із прийняттям Міністерством фінансів України наказів від 18.06.2020 р. N 306 (z0624-20) " Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року N 13" (далі - Наказ N 306) та від 08.06.2021 р. N 329 (z0832-21) " Про затвердження Змін до Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних документів" (далі - Наказ N 329), звернулася за роз'ясненням із наступних питань:
Чи потрібно доопрацьовувати РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО, та які перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності Наказу N 306 (z0624-20) , в частині створення електронних розрахункових документів; відображення найменування суб'єкта господарювання; цифрового значення штрихового коду товару; заокруглення суми до сплати; зазначення валюти операції; найменування платіжної системи; QR-коду?
Чи має право фізична особа - підприємець здійснювати продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без відображення у касових чеках значення штрихового коду марки акцизного податку до закінчення терміну експлуатації РРО?
Оскільки питання 1 та 2 є взаємопов'язаними, тому відповідь на них надається комплексно.
Правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року N 265/95-ВР " (265/95-ВР) Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон N 265).
Дія Закону N 265 (265/95-ВР) поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Форму і зміст розрахункових документів РРО, визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 р. N 13 (z0220-16) (далі - Положення N 13).
Стаття 12 Закону N 265 зобов'язує виробників (постачальників), за наявності технічної можливості, доопрацювати ті РРО, що перебувають на обліку у контролюючих органах.
Стаття 12 Закону N 265 не містить норм, які б зобов'язували вилучити з Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій ті моделі РРО, які не можливо доопрацювати.
Доопрацювання РРО є різновидом його ремонту та призводить до зміни версії внутрішнього програмного забезпечення та як результат вимагає його переопломбування та перереєстрації (пункт 2 глави 3 розділу ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. N 547 (z0918-16) ).
Відповідаючи на питання N 1 повідомляємо, що за наявності технічних можливостей, такі РРО, на виконання Наказів N 306 (z0624-20) та N 329 (z0832-21) , обов'язково мали б уже бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками), не зважаючи на той факт, що версії внутрішнього програмного забезпечення таких РРО включені до Державного реєстру РРО та перебували на обліку в контролюючих органах до дня набрання чинності Наказом N 306 (z0624-20) .
Відповідаючи на питання N 2 повідомляємо, що з метою уникнення будь-яких непорозумінь, рекомендуємо звернутись до виробника через акредитовані Центри сервісного обслуговування з метою отримання інформації про технічну можливість доопрацювання РРО або її відсутність, по кожній моделі РРО та їх версій програмного забезпечення, з урахуванням дати введення в експлуатацію.
У разі отримання від виробників (постачальників) підтвердження про неможливість здійснити доопрацювання РРО,такі РРО можуть використовуватись Підприємцем до закінчення строку їх експлуатації.
Поряд з цим, застосування недоопрацьованих РРО після внесення змін до законів, що регулюють порядок проведення розрахунків та/або обіг алкогольних напоїв або Кодексі, які передбачатимуть обов'язок відображення реквізитів марок акцизного податку в розрахункових документах, призведе до формування такими РРО невідповідних документів і не прийняття їх, як розрахункових.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу (2755-17) податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.